Jak správně vybrat interiérové dveře

27.10.2014 10:52
Tento článek vznikl na základě častých dotazů a zájmu zákazníků, týkající se problematiky správné  volby a výběru interiérových dveří. Věřím, že Vám tento článek bude nápomocen při výběru interiérových dveří. Dotazy týkající se interiérových dveří rád zodpovím, neváhejte mě kontaktovat na kazetove-dvere.cz.
 
Interiérové dveře jsou bezpochyby hlavním architektonickým prvkem každého bydlení a stávají se součástí každé místnosti. Při výběru interiérových dveří většinou posuzujeme jejich styl, barvu a cenu. Tyto položky jsou velmi důležité, jelikož interiérové dveře jsou dominantní složkou místnosti , a proto bychom se s jejich výběrem neměli unáhlit. V dnešní době máme k dispozici nepřeberné množství interiérových dveří, které jsou pro svou pestrou nabídku barev a druhů  materiálů velmi žádané. Při výběru interiérových dveří musíme zvážit několik hledisek, které se týkají barev převládajících v místnosti, bytový styl a design, nábytek nacházející se v blízkosti dveří a v neposlední řadě nesmíme opomenout také své děti a domácí mazlíčky. Od těchto parametrů se pak odvíjí správná volba interiérových dveří.
 
Při výběru interiérových dveří zvažujeme tyto parametry:
 

1) Rozměry 

Mezi prvními kroky před samotným objednáním dveří patří zaměření jejich rozměrů. Velkou pomůckou nám jsou dané a stanovené normy, které nám většinou doporučují míry dveří, které vycházejí ze zvyklostí jejich užívání. Jedná se např. o dveře v obytných místnostech, kdy je doporučená  šíře dveří 80 cm a pod.
 

2) Dveře pravé a levé

Při volbě pravostranných či levostranných dveří zvažujeme zejména místo kolem dveří. Při jejich otevření by jim v cestě neměla stát žádná překážka např. nábytek. Dveře bychom měli také  přizpůsobit podle elektrických vypínačů, jelikož ty by měly být vždy umístěny na straně kliky. 
a) Dveře jednokřídlé
Jednoduchý postup správného určení křídla dveří: postavte se čelem ke dveřím, aby se otevíraly směrem k Vám. Pravé dveře otevíráte směrem k sobě pravou rukou a dveřní  panty jsou umístěny vpravo. Naopak levé dveře mají panty vlevo a otevíráte je levou rukou.
b) Dveře dvoukřídlé
Správné určení je na stejném principu jako u dveří jednokřídlých. Postavíte se před dveře, aby se otevíraly směrem k Vám a dveřní křídlo, které se otevírá jako první je stranou určující. Na této straně je také následně umístěna klika.
 

3) Otevírání dveří

Při volbě typu dveří se rozhodujeme zejména podle prostoru a místa, který máme k dispozici. Podle jeho velikosti následně můžeme vybrat dveře:
a) Dveře otočné
Jedná se o typ dveří, který  je využíván nejčastěji. Dveře jsou uchyceny a zavěšeny na pantech usazených v zárubních. Při volbě těchto dveří je důležitý právě již výše zmiňovaný prostor, který je nutný pro otevření dveří. Velkým problémem by byla např. předsazená stěna, která by mohla být překážkou při otevírání dveří.
b) Dveře posuvné
Tento typ dveří je dnes často využíván především pro svůj moderní design. Posuvné dveře  jsou dobrou volbou zejména do menších prostorů, kdy umožňují lepší práci a manipulaci s místem a zároveň opticky zvětšují interiér. Posuvné dveře jsou zabudovány buď do stavebního pouzdra, nebo přímo na stěnu. 
 

4) Výplň dveří

Dveřní výplň volíme a posuzujeme podle umístění dveří a vlivům, kterým budou vystaveny.
a) Voština - jedná se o standardní dveřní výplň, která se skládá ze speciálně tvrzeného papíru, formovaného do tvaru včelích pláství. Voštinové dveře se vyznačují svou nízkou hmotností a velmi dostupnou cenou. Dveře s touto výplní se hodí do prostorů, kde nejsou velmi namáhány.
b) Děrovaná dřevotřísková deska (DTD) - velmi často využívaná výplň pro svou delší životnost a izolaci proti hluku. Odlehčená dřevotřísková výplň je mnohem pevnější a mohutnější. Jedná se o často používanou výplň běžně namáhaných interiérových dveří.
c) Plná dřevotřísková deska (DTD) - je nejdražší variantou dveřních výplní, která se vyznačuje svou odolností proti proražení a pevností. Využívá se u speciálních dveří, kdy musíme brát v potaz také jejich vysokou hmotnost.
 

5) Povrchová úprava dveří

Při výběru této varianty je důležité zaměřit se zejména na běžný provoz a intenzitu používání dveří. V úvahu musíme brát v jakém prostředí se interiérové dveře  nacházejí a také nesmíme opomenout okolnosti, které by mohly interiérové dveře  poškodit. Při výběru této varianty myslíme na Naše již výše zmíněné miláčky. Jednotlivé povrchové úpravy se liší zejména svou tloušťkou, strukturou, vzhledem a v neposlední řadě svou cenou. 
a) Fólie - patří k nejžádanějšímu a nejčastěji vyhledávanému povrchu dveří. Fólie je vhodná na úpravu interiérových dveří v domácnostech pro standardní využívání bez zvýšené zátěže. Svou oblíbenost si získala také pro svou nízkou cenu, jelikož je nejlevnější povrchovou úpravou interiérových dveří.
b) Laminát CPL - se řadí mezi často vyhledávané povrchy dveří pro svou vysokou odolnost vůči mechanickému poškození. Cenově je tato úprava interiérových dveří přijatelná vzhledem k její  životnosti. Laminát je také vysoce odolný vůči čistícím prostředkům a je velmi snadno udržovatelný. Z vlastní zkušenosti mohu posoudit, že povrchová úprava interiérových dveří v laminátu CPL na mě působí bohužel studeným a umělým dojmem. Z mého pohledu se tato varianta povrchové úpravy CPL hodí spíše do komerčních budov.
c) Dýha, masiv - jedná se o povrchové úpravy interiérových dveří , které jsou čistě z přírodních materiálů. Od toho se samozřejmě odvíjí také cena, která je mnohem vyšší. Na dýhované interiérové dveře se používá tenká vrstva dřeva o tloušťce od 0,7 mm až po 1,1mm. K výrobě interiérových dřevěných dveří je použit 100% masiv, který je nejdražší variantou. Dveře neztrácejí na hodnotě především svým originálním vzhledem a schopnosti zachovat si svůj půvab po více generací.